Rosyjscy hakerzy

Od kilku tygodni notuję zmasowany „atak” różnych bezsensownych komentarzy do wszystkich wpisów, również archiwalnych. W ten sposób kiedyś już straciłam jeden blog, „Polka w Rosji”. W którymś momencie te komentarze jakby… przejęły stronę.

Pewnie jestem sama sobie winna, nie pisząc i nie publikując regularnie. Postanowiłam więc spróbować przełamać marazm pisarski i napisać – o hakerach właśnie.

Rosyjscy hakerzy słynni są na całym świecie. Podobno pod Petersburgiem istnieje specjalna szkoła hakerska. Sława Rosjan w tym temacie jest podbijana propagandą z naszej, zachodniej przestrzeni informacyjnej.

Pierwszy znany haker w rosyjskiej, a właściwie radzieckiej historii to Murat Urtiembajew, który na złość pracodawcy, zakładom AutoWAZ, zmienił ustawienia programu sterującego linią produkcyjną. W rezultacie fabryka stanęła na 3 dni. Murata gnębiło jednak sumienie i przyznał się kierownictwu. Jako że w 1983 roku, bo wtedy rzecz miała miejsce, nie było tego typu przestępstw w kodeksie karnym, Murata ukarano grzywną i 1,5-rocznym więzieniem za chuligaństwo.

W 1994 roku niepozorny mikrobiolog z Petersburga, Władimir Lewin, ukradł z kont Citibanku 10 milionów dolarów. Rosyjskie kierownictwo Citibanku było w panice, jednak większość pieniędzy udało się odzyskać. Bez 400 tysięcy. Lewin odsiedział w więzieniu 3 lata. Podobno do swoich operacji wykorzystał rosyjski software wart jedyne 100 dolarów, a informatyka była wyłącznie jego hobby.

W roku 2006 году młodzi hakerzy Denis Stiepanow, Aleksandr Pietrow i Iwan Maksakow dostali po 8 lat za szantażowanie i okradanie brytyjskich firm bukmacherskich. Grozili oni Brytyjczykom, że jeśli nie dostaną pieniędzy, zhakują strony internetowe, uniemożliwiając przyjmowanie zakładów. Udało im się w ten sposób zarobić 40 tysięcy dolarów, a straty bukmacherów wyniosły 2 miliony funtów szterlingów.

Wasilij Gorszkow i Aleksiej Iwanow z Czelabińska wzięli na cel systemy płatności PayPal (2000 rok) i z 16 tysięcy kart kredytowych ściągnęli około 25 milionów dolarów. Rosyjskie służby odmówiły aresztowania hakerów, dlatego FBI wymyśliło podstęp. Założyło fikcyjną firmę w USA, do której zaproszono Gorszkowa i Iwanowa na kontrakt konsultantów ds. bezpieczeństwa IT. Aż dziw bierze, że Rosjanie się na to nabrali.

Głośna była sprawa Romana Selezniewa, syna znanego rosyjskiego polityka (w rzeczywistości Roman nie miał kontaktu z ojcem, który zostawił rodzinę, kiedy Roman był maleńki. W roku 2016 Selezniew junior, niki Track2 i Bulba, otworzył sklep internetowy, w którym sprzedawał karty kredytowe, wcześniej ukradzione (jakieś 1,7 mln sztuk). Amerykański sąd skazał go za to aż na 27 lat więzienia. Rosja nazwała ten proces kidnaperstwem, bo amerykańskie służby aresztowały Romana na wakacjach na Malediwach.

Roman Selezniew z rodziną

Wielu hakerów jednak nie daje się złapać. Bardzo ostrożny jest duet „Silence” (Miczenie), który kradnie małymi krokami i nikt nie wie, kto to jest.

Jednym z samych nieuchwytnych cyberprzestępców po dziś dzień pozostaje Jewgienij «lucky12345» Bogaczow. Stworzył on grupę cyberprzestępców, w skład której wchodzili obywatele Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii i której udało się ukraść ponad 100 milionów dolarów amerykańskim firmom i zwykłym ludziom. Bogaczow wykorzystywał wirusa Zeus, zarażając tysiące komputerów. Jewgienija obwinia się również o wmieszanie się do amerykańskich wyborów w 2016 roku. FBI wyznaczyła 3 miliony dolarów nagrody za wskazanie miejsca przebywania Boagczowa, ale do dziś nie udało się go pojmać (żyje sobie podobno spokojnie w Kraju Krasnodarskim).

A niektórzy rosyjscy hakerzy są przy tym bardzo przystojni 🙂 Przykładem jest 27-letni Egor Kriuczkow z Petersburga, za którym prawdopodobnie stoi cała grupa. Jegor nie miał jednak szczęścia albo wykazał się zbyt dużą brawurą (jeździł do Stanów, gdzie werbował informatyków amerykańskich), bo został aresztowany (poniższa fotografia z Instagrama Kriuczkowa).

Kruchkov

Źródła (stamtąd również fotografie):

https://www.bbc.com/russian/news-53923789

https://vc.ru/flood/92374-10-gromkih-prestupleniy-za-kotorymi-stoyali-russkie-hakery

zdjęcie tytułowe za Lenta.ru Energy Upgrade California / YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *