08.03. – Dzień Kobiet

Sprawdziłam, że ostatni raz pisałam z okazji Dnia Kobiet w 2014 roku czyli 6 lat temu. Postanowiłam więc odświeżyć temat, dziś już z polskiej perspektywy. Wiecie, że dopiero teraz dowiedziałam się, że Dzień Kobiet ma swoje własne kolory? Są nimi fioletowy, zielony i biały. Fioletowy symbolizuje sprawiedliwość i szlachetność, zielony – nadzieję i biały – czystość. W tym roku jest też specjalny hashtag na Dzień Kobiet #ChooseToChallenge o wolności personalnych wyborów.

Fioletowy Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to święto o tradycji znacznie dłuższej niż PRL czy Związek Radziecki i to nie te państwa je wymyśliły.

Już w starożytnym Rzymie obchodzono kobiece Matronalia. Było to radosne i wiosenne święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia. Pierwsze oficjalne obchody Dnia Kobiet w świecie nowożytnym zorganizowały amerykańskie robotnice 28.02.1908 roku, a świętem równości kobiet ogłoszono go w Danii w 1910 z inicjatywy socjalistki Klary Zetkin. ONZ ogłosił to święto międzynarodowym w latach 70-tych XX wieku.

ZSRR szybko zaadaptował to święto do warunków radzieckich. W 1918 roku prężna radziecka minister Aleksandra Kołłontaj przekonała Lenina o pożyteczności wprowadzenia tego Święta. Aleksandra sama prowadziła bardzo swobodne życie seksualne, a partnerów zmieniała jak rękawiczki. Uważała, że jedynie rewolucja może wyzwolić kobiety spod męskiej dominacji oraz że powinny być dozwolone wszelkie związki, również homoseksualne.

Torty dla każdej z pań. Gdzieś i kiedyś w ZSRR. Fastcult

W 1965 1-szy sekretarz o demonicznych brwiach Leonid Breżniew uczynił Dzień Kobiet dniem wolnym od pracy i tak już zostało do dziś prawie we wszystkich krajach byłego ZSRR. Dzień Kobiet obchodzony jest również w Chinach i tam „zaleca się” skrócenie czasu pracy do 4 godzin. We Włoszech tradycją podobno jest obdarowywanie kobiet kwiatami mimozy. W USA prezydent występuje z przemówieniem, w którym mówi o roli kobiet (cały marzec jest miesiącem kobiet w historii). W Laosie 8 marca jest wolnym dniem tylko dla kobiet, a w Tadżykistanie przemianowano ten dzień na święto matek. Podobnie zresztą w Rumunii 8 marca świętują i kobiety, i matki.

Przygotowania do biegu na Dzień Kobiet. Mińsk.

Dziś nad ranem obudziły mnie dźwięki nadchodzących smsów, wiadomości na messengerze i whatsappie od męskich przyjaciół z Rosji, Ukrainy, Białorusi i Gruzji (2-godzinna różnica czasu, zresztą pewnie wielu świętuje już od soboty). W Moskwie, Mińsku i Kijowie na pewno wszystkie kwiaciarnie i stoiska kwiatowe w marketach wyczyszczono już w piątek, podobnie jak zeszły bombonierki, gotowe torty (bardzo duża kategoria produktowa), szampany i likiery. Oczywiście wykupiono też męskie trunki, żeby sobie pofolgować, skoro 8 marca nikt nie idzie do pracy.

W tym roku w wielu krajach, pomimo „pandemii”, kobiety organizują marsze i demonstracje w imię równości i wolnych wyborów kobiet.

Turcja

Kiedy mieszkałam w Mołdawii i byłam prezesem firmy, księgowa na początku marca poinformowała mnie, że na Dzień Kobiet tradycyjnie mam podpisać prikaz o wypłaceniu premii kobietom. Była to kwota symboliczna, a jak cieszyła. Tak wielkich bukietów kwiatów jak w Mołdawii i Rosji, nie dostałam nigdy przedtem ani potem.

08.03.2014 poszłam z Miszą na koncert Emira Kusturicy w Moskwie. Na koncercie bawiliśmy się świetnie. Misza powiedział mi, że niektórzy jego żonaci koledzy są tak umordowani Świętem Kobiet (podarki, kwiaty o cenach wyższych o 60%, kolacje w restauracjach, które w Rosji są otwarte), że po prostu dają żonom kasę na szaleńcze zakupy. Mój prezent czyli koncert, ucieszył nas oboje. Było ciepło i potem w parku widzieliśmy na ławkach całujące się pary z piwem i pestkami piwa. Dzwoniliśmy do mojej mamy i cioci w Polsce z życzeniami. Kiedyś na pewno sobie ten dzień powtórzymy, tylko w innym wydaniu.

zdjęcia z netu

Źródła: bbc.com/russian

fastcult

runet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *