Czy Anna Karenina była Afrorosjanką?

W tym tygodniu opublikowałam post z plakatem z manchesterskiego teatru, gdzie Annę Kareninę grała czarnoskóra aktorka (spektakl z 2015 roku). Cóż, reżyser może mieć dowolną wizję sztuki i jego prawo dobierać aktorów, to znaczy mam nadzieję, że to była wizja artystyczna, a nie tylko chęć bycia poprawnym politycznie. Bo przecież wiemy, że Anna Karenina z powieści Tołstoja czarnoskóra nie była. Chociaż….
Wiecie, że postać Anny miała swój rzeczywisty pierwowzór? Natchnieniem dla Tołstoja była starsza córka Puszkina, Maria Aleksandrowna, po mężu Hartung. Puszkin miał aż 11 dzieci z pierwszego małżeństwa z Natalią Gonczarową i 2 z drugiego, ale tylko Maria mogła go zapamiętać; kiedy zginął w pojedynku, miała 5 lat.
Maria w dzieciństwie była brzydka i podobno Natalia Gonczarowa bardzo to przeżywała, ale z wiekiem dziewczyna wypiękniała. Robiła wielkie wrażenie na mężczyznach swoją egzotyczną urodą, którą zawdzięczała afrykańskim przodkom. Aleksander Puszkin był Mulatem, a jego czarnoskóry pradziadek Hannibal urodził się w Afryce. Tak więc Afrorosjanie istnieli już w XVIII i XIX wieku. Jak Hannibal, później Abram Pietrowicz, znalazł się w Rosji? Sprowadził go sobie car Piotr Wielki, słynący z dziwacznych pomysłów, który uległ panującej wówczas modzie na czarnoskórych paziów.
Wszystkie dzieci poety z Natalią Gonczarową były ekspresyjne, energiczne i namiętne, ale Maria nie wdała się w żaden skandaliczny romans. Jej 17-letnie bezdzietne małżeństwo zakończyło się tragicznie, kiedy małżonek, niesłusznie oskarżony o malwersacje finansowe, odebrał sobie życie na rozprawie sądowej.
Tołstoja Maria poznała w roku 1868, mając lat 36. Znajoma pisarza tak opisywała ich spotkanie: „… weszła nieznana dama w czarnej koronkowej sukience. Lekki krok dodawał wdzięku jej pełnej, lecz strzelistej figurze. Tołstojowi posłużyła jako wzór Anny Kareniny, nie chodziło o charakter czy przeżycia, chodziło wyłącznie o wygląd zewnętrzny. Pisarz od razu zauważył podobieństwo Marii do ojca, szczególnie rzuciły mu się w oczy arabskie loki z tyłu i po bokach głowy”.

Maria Aleksandrowna Puszkina ze sznurem pereł, odziedziczonym po matce

W książce Anna Karenina została opisana tak:
«Wyszła szybkim krokiem, dziwnie lekko jak na swoją dość pełną figurę.»

«Zdjęłą chustkę, kapelusz i, zaczepiwszy go o pukiel swoich czarnych, wijących się włosów, kręcąc głową, odczepiała je. »

«Jej fryzura nie robiła wrażenia. Zauważalne były tylko, dodając urody, niesforne krótkie pukle kręconych włosów z tyłu i po bokach głowy. Na pełnej, silnej szyi wisiał sznur pereł.»

Niestety rewolucyjna Rosja nie robiła wyjątków dla dzieci narodowego poety i Maria Alekandrowna zmarła z głodu w 1919 roku. Podobno nawet przyznano jej skromną emeryturę, ale wypłacono tylko raz.

Poniżej galeria aktorek, które wcieliły się w rolę Anny Kareniny. Która wg Was najlepiej pasuje do bohaterki Tołstoja?

Greta Garbo 1927 (niemy film „Miłość”)

Greta Garbo 1935
Vivien Leigh 1948
Tatiana Samojłowa 1967
Sophie Marceau 1997
Keira Knightley 2013
Elizawieta Bojarska 2017 (film i serial, który wyświetla właśnie I program TVP)
Ony Uhiara 2015 Manchester Theatre

Źródło zdjęć Marii Puszkiny i cytatów: https://dombusin.livejournal.com/36580.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=16_06_2020_Tuesday&media

Źródło zdjęć aktorek: kinopoisk.ru, plakat ze strony teatru

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *