Filmowe Top5-zmiany…

FILMOWE TOP5 –ZMIANY…
Bardzo się cieszę i jednocześnie jestem zaszczycona, że wciąż mogę pisać dla Klubu Polki na Obczyźnie. Klub, zrzeszający polskie blogerki za granicą, ewoluuje w coraz lepszym I ambitniejszym kierunku, i graficznie, i merytorycznie, aż czasem nie nadążam za zmianami… Udzielają się w nim wspaniałe dziewczyny i blogerki. Wszystkich nie wymienię, więc po prostu zajrzyjcie na stronę Klubu:

http://klubpolek.pl/

Dlatego niezmiernie ucieszyłam się, że mogę wziąć udział w kolejnym projekcie, dotyczącym Top5 filmów. O filmach radzieckich i rosyjskich pisałam kilka razy, ale zawsze jest coś do dodania i zawsze znajdą się nowi czytelnicy. To znaczy – mam taką nadzieję, bo nie wiem, czy mój blog przetrwa. W ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwuję wzmożony ruch u siebie na stronie, z czego w zasadzie powinnam się cieszyć. Jednak duży procent tego ruchu generują hakerzy. Kilka razy już strona mi padała, a syn, który administruje, poświęcał kilka godzin na „usunięcie śmieci”. Żartowałam sobie, że to rosyjscy hakerzy i, niestety, z goryczą muszę stwierdzić, że to prawda. Misza podejrzewa tzw. szkołę internetowych trollów spod Petersburga, ale my z Pawłem (to mój syn) zidentyfikowaliśmy realnego gościa z Moskwy, zarejestrowanego jako Iwan z ulicy Kupały (sic! najpewniej dane całkowicie fałszywe). Nie potrafię tego zrozumieć, czy blokuje wszystko co nieznane, a zamieszczone na domenie ru? A może czymś go uraziłam? Nawet myślałam o wysłaniu apelu do jego sumienia po rosyjsku i zwrócenie uwagi, jak promuję jego kraj. Jednak to wszystko naiwne mrzonki. Najpewniej więc gdzieś wirtualnie ucieknę i zacznę nowe blogowe życie. Będę pisać o Rosji, ale nie tylko, bo w Rosji przecież już nie mieszkam, a przygód i tak mam bez liku. Mam nadzieję, że uda mi się w porę skopiować ten kawałek życia na polce-blog.ru do innego źródła, o czym was bezpośrednio z powodów oczywistych tu nie zawiadomię.
No ale ad rem. Czy coś się zmieniło w mojej Top5? Ostatnio obejrzałam sporo filmów rosyjskich, wciąż za mało, ale z czystym sumieniem polecę tylko 2 nowe. No dobra, jeden z nich jest radziecki…
Na 1-szym miejscu pozostawię obraz „Moskwa nie wierzy łzom”. Trzy prowincjuszki przyjeżdżają do stolicy w poszukiwaniu bogactwa i szczęścia. Są młode, ładne, zdolne i wierzą, że świat do nich należy. Ale ta Moskwa… nie jest łatwa. Trzeba ciężko harować, a faceci, jeśli już nie chcą tylko wykorzystać, to generalnie są trudni i skomplikowani. I co najgorsze, to miasto jest bezlitosne… zupełnie nie wierzy łzom. Ten słynny film Mieńszowa w 1981 roku otrzymał Oskara, a prezydent Reagan uczył się z niego Rosji. Dlaczego ten film jest taki kultowy? Bo zawiera historię uniwersalną. Nic się nie zmieniło. Łzom nie wierzy do tej pory nie tylko Moskwa, ale i Londyn, Paryż, Nowy Jork, Sztokholm, Warszawa. Dziewczyny z Klubu, zgodzicie się z tym? Trzeba zacisnąć zęby i walczyć o swoje. Albo się dostosujesz, znajdziesz swoją drogę i wygrasz, albo… będziesz narzekać.

W filmie „Moskwa nie wierzy łzom” jedną z głównych ról zagrała Irina Murawiowa (jej bohaterka, na początku najbardziej przebojowa, nie osiąga sukcesu) i zainteresowałam się tą radziecką aktorką. Obejrzałam kolejny film z jej udziałem „Najbardziej czarująca i atrakcyjna” o (znowu) dziewczynie z regionów, która szuka szczęścia i miłości w stolicy i dziś mogę ten film postawić może nawet na miejscu 2-gim. A to przede wszystkim za sprawą piosenki „Zadzwoń do mnie, zadzwoń”. Obejrzyjcie teledysk (radziecki, rzecz jasne), a nawet nie znając rosyjskiego, zrozumiecie uniwersalność tej piosenki. Czy żadna z nas nigdy nie czekała na telefon od faceta?… Najpierw duma, potem złość, następnie sprawdzanie, czy linia telefoniczna działa (= czy jest zasięg) itd.

3-cie miejsce okupują ex equo „Dworzec dla dwojga” i „Romans służbowy”. Oczywiście o miłości, ale jak podanej, w jakich smakowitych okolicznościach! Tak, Riazanow to mój ulubiony reżyser.

A jakie wybitne filmy podarowała nam Rosyjska Federacja, prawna następczyni ZSRR?
„Brat” i „Brat-2” są poza konkurencją. No dobrze, dajmy im miejsce 4-te. Lata 90-te były na tyle burzliwe i niepewne, że i reżyserzy się starali, odnajdując się w kryzysowych okolicznościach. To samo obserwowaliśmy w Polsce. „Psy”, „Chłopaki nie płaczą”, „Kiler” itp. Pamiętacie te cytaty? Siergiej Bodrow młodszy, tragicznie zmarły przygnieciony lawiną, stworzył niezapomniane role czasu przełomu. Nie tylko w tych filmach.

https://youtu.be/aDaaCGZz-Ok

https://youtu.be/K9TRaGNnjEU

Trochę myślałam nad miejscem 5-tym i chciało się postawić na nim „Spalonych słońcem” Nikity Michałkowa. Ten jednak sam się spalił, tworząc wiernopańszczyźniany sequel o drugiej wojnie światowej, którego oglądać się nie da. Mam więc okazję wyróżnić jeden z nowych filmów rosyjskich „Ekipaż” (Załoga). Jako była żona/dziewczyna szturmana i kontrolera lotów po Kiroworadskiej Akademii Lotniczej (uwierzcie mi, moskiewscy kontrolerzy lotów to ludzie niezwykli, mówię o całym środowisku; to ludzie o niezwykłej wiedzy i umiejętnościach, wrażliwi i wszechstronni w zainteresowaniach), byłam tym filmem szczególnie zainteresowana. Nie zawiodłam się (choć to film o pilotach), efekty specjalne zapierają dech w piersiach i ten sequel (bo oczywiście był też taki film radziecki) uważam za lepszy od oryginału. A przynajmniej o wiele bardziej przystający do czasów współczesnych.

https://youtu.be/9rorR8uc-Dw

Teraz mogłabym się zacząć rozwodzić nad upadkiem kina w Rosji, zrobić analogie z kinem polskim itd. Nie o to tu jednak chodzi w tym projekcie. Chciałabym, żebyście obejrzały/obejrzeli te filmy (Mosfilm wystawił kilkaset darmowych filmów na swojej stronie http://www.mosfilm.ru/main.php, zresztą generalnie w runecie łatwo zobaczyć nawet polskie najnowsze filmy z rosyjskim dubbingiem (tak obejrzałam „Idę” i „Różę”).
Uciekam, bo jutro lecę do Dubaju. Na targi. Ten Dubaj mnie kręci, przyznaję. Ale jeszcze bardziej fakt, że po Dubaju zobaczę się z moim ulubionym rosyjskim kontrolerem lotów.
Ciekawe, czy będzie jeszcze moja strona ze złowieszczą (jednak) domeną ru? A może zdążę założyć inną? I żeby mnie Polki nie wyrzuciły z Klubu z tego powodu…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *