Stary Nowy Rok 7523?

No i mamy Nowy Rok 2014. Cieszę się, że 2013 się już skończył. Zrobiłam noworoczne postanowienia i generalnie poczułam powiew nowego i świeżego.

Choć tak naprawdę z Nowym Rokiem jest tak jak z dietą, którą zaczyna się w poniedziałek – wszystko jest kwestią umowną. W Rosji poza tym dostanę jeszcze jedną szansę na postanowienia – 13 stycznia, kiedy będziemy żegnać Stary Nowy Rok, wg kalendarza juliańskiego, wprowadzonego przez Juliusza Cezara w 45 r. p.n.e.

Żeby było jeszcze ciekawiej i zagmatwanie, do czasów Piotra Wielkiego (1699) lata były liczone od domniemanego stworzenia świata. Car przyszedł na świat 30 maja 7180 roku czyli, wg obecnego kalendarza gregoriańskiego, 10 czerwca 1672 roku (30 maja 1672 wg kalendarza juliańskiego). Gdyby potem on i bolszewicy nie pozmieniali kalendarza, w Rosji mielibyśmy teraz rok 7522 albo 23.

Piotr Wielki nie ośmielił się wprowadzić kalendarza gregoriańskiego, bo ustanowił go katolicki papież Grzegorz XIII. Takich oporów nie miał Lenin i od 1918 roku Rosja w końcu przeszła na ogólnoświatowy kalendarz. Ale cerkiew prawosławna do tej pory uznaje tylko kalendarz juliański i stąd taki galimatias ze Starym Nowym Rokiem. Boże Narodzenie w Rosji przypada 7 stycznia i nam wydaje się to dziwne, że po Nowym Roku, tymczasem dla prawosławnych wszystko się zgadza.

Wróćmy jeszcze do czasów sprzed roku 7180. Przed chrztem Rusi (988 rok) Nowy Rok witano 22 marca, w pierwszy dzień wiosny jako początku nowego cyklu w przyrodzie – logiczne, prawda? Prawosławni chrześcijanie wprowadzili kalendarz bizantyjski i świętowanie Nowego Roku przesunięto na 1 września. Też jakoś przyjemniej niż w zimie. Były różne przyjemne obrzędy związane z sylwestrem, nazywanym Dniem Wasyla albo Dniem Obsiewania (dosłownie: owsem). Np. w Tule dzieci rozsypywały w domu jarą pszenicę modląc się o obfite plony, potem gospodyni zbierała ją i przechowywała do dnia zasiewu. Kolejny ciekawy zwyczaj to gotowanie kaszy na sylwestra. O drugiej w nocy najstarsza kobieta w domu przynosiła kaszę ze spiżarni (najczęściej gryczaną), a najstarszy mężczyzna wodę z rzeki. Gospodyni wsypywała kaszę do wody i mieszała ją, mamrocząc różne zaklęcia, a potem z pokłonem stawiała garnek na piecu. Ugotowaną kaszę uważnie oglądano – jeśli była sypka i w dużej ilości, zwiastowała szczęśliwy i obfity rok. W Dzień Wasyla chodzono też po domach, aby częstować się daniami z wieprzowiny (na stole obowiązkowo królowała głowa świniaka). Dzięki temu przez cały rok miało nie brakować tego mięsa.

Teraz mamy morze szampana i fajerwerki. Aha, jeszcze jest nowa świecka tradycja jedzenia pierogów z wróżbami na Stary Nowy Rok.

W roku 2100 różnica między kalendarzem juliańskim i gregoriańskim wyniesie 14 dni zamiast obecnych 13 i data Nowego Roku znowu się przesunie (przesuwa się co 100 lat o 1 dzień). Kto wie zresztą, ile będzie wtedy wynosiła różnica czasu między Polską a Moskwą, skoro ukazem prezydenta w zimie są to już 3 godziny. 01 stycznia jest podobno tak krótkim dniem, że kiedy człowiek wstaje rano z łóżka, zaczyna się już ściemniać… Za to od 01 do 08 stycznia Rosjanie mają dni wolne od pracy. Jest czas, żeby odchorować sylwestra, jest czas na świętowanie Bożego Narodzenia i przygotowanie się do drugiego odprowadzania Starego Roku.

zdjęcie z internetu

 

дать бесплатное объявление в авитооптимизация под поисковые системызвук

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *